Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Bezpieczeństwo podczas zakupów online

Bezpieczeństwo podczas zakupów online

Zakupy online to wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, aby nie paść ofiarą oszustwa i chronić swoje dane. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pozwalają zadbać o bezpieczeństwo podczas zakupów w internecie.

Bezpieczeństwo podczas zakupów online

Zakupy online to wygodne rozwiązanie, z którego warto skorzystać. Trzeba jednak pamiętać o zasadach bezpieczeństwa, aby nie paść ofiarą oszustwa i chronić swoje dane. Poniżej znajdziesz najważniejsze wskazówki, które pozwalają zadbać o bezpieczeństwo podczas zakupów w internecie.

Bezpieczeństwo w sieci - linki

Jedną z najczęściej stosowanych przez oszustów metod jest wysyłanie linków, które nie budzą podejrzeń, ale są niebezpieczne. Oszuści podszywają się pod sklep, tworząc stronę internetową łudząco podobną do oryginalnej, z linkiem, który nieznacznie różni się od prawdziwego adresu sklepu. Jeśli więc na adres e-mail otrzymasz wiadomość z ofertą, która Cię zainteresuje, po prostu wpisz adres sklepu w wyszukiwarkę internetową. Kliknięcie w fałszywy link spowoduje, że oszust otrzyma dostęp do ważnych informacji takich jak dane potrzebne do zalogowania na konto w banku. 

Niebezpieczne link przychodzą także w wiadomościach sms. Jeśli kupujesz coś przez internet i za jakiś czas przyjdzie wiadomość, że potrzebna jest dopłata, której możesz dokonać klikając w podany link, zignoruj taką wiadomość. W takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z obsługą sklepu i upewnić się, czy formalności związane z zamówieniem są dopełnione.

Sprawdź wiarygoność sklepu

Zanim zdecydujesz się na skorzystanie z oferty danego sklepu, sprawdź jego wiarygodność. Na stronie internetowej powinny być podane najważniejsze dane firmy i sprzedawcy. Warto je zweryfikować i sprawdzić opinie innych klientów. Warto skorzystać nie tylko z opinii Google, pomocne okazują się także grupy tematyczne na Facebooku. 

Każdy sklep internetowy godny zaufania posiada odpowiednie certyfikaty. Jeśli po kliknięciu w link zobaczysz ostrzeżenie o braku aktualnych certyfikatów, zamknij stronę. Protokół SSL służy do zapewnienia poufności danych oraz integralności ich transmisji. Zakupy internetowe w sklepie, który nie posiada aktualnych certyfikatów bezpieczeństwa to bardzo duże ryzyko.

Zapoznaj się z regulaminem sklepu i ofertą

Nie jest tajemnicą, że zapoznawanie się z regulaminem nie należy do ulubionych czynności klientów. Warto jednak pamiętać, że to właśnie w regulaminie zawarte są najważniejsze informacje, na przykład te dotyczące czasu dostawy i jej kosztów czy zasady dotyczące zwrotu i wymiany towarów. Wiarygodny sklep internetowy powinien udostępniać klientom czytelny regulamin,  w którym są zawarte najważniejsze informacje.

Przeglądając ofertę sklepu, warto zwrócić uwagę na opis i zdjęcia produktów. W opisie powinny znaleźć się wszystkie ważne informacje, dzięki którym klient może zdecydować czy produkt spełnia jego oczekiwania. Ważne są także zdjęcia. Profesjonalny sklep dba o tak istotne szczegóły, jak jakość zdjęć produktów. 

Płatności 

Po sprawdzeniu wiarygodności sklepu i opinii warto sprawdzić także bezpieczeństwo płatności. Jeśli sklep oferuje tylko jedną płatność, należy zachować ostrożność. Zazwyczaj zaufane firmy umożliwiają swoim klientom przynajmniej kilka sposobów płatności. W trakcie transakcji trzeba upewnić się, czy połączenie jest bezpieczne. Aby to zrobić, należy spojrzeć na pole adresu internetowego. Jeśli protokół hpps jest przekreślony na czerwono, najlepszym wyjściem jest zrezygnowanie z zakupów, trzeba także zmienić dane do logowania na konto w banku.

Jeśli podczas płatności nic nie wzbudza wątpliwości, mimo wszystko trzeba pamiętać o bezpieczeństwie. Warto zrobić zrzut ekranu potwierdzający założenie zamówienia. Jeśli doszło do wymiany korespondencji ze sprzedawcą, także warto zachować na to dowody. Z pewnością przydadzą się one w sytuacjach, gdy sprzedawca nie dotrzyma uzgodnionych warunków.

    Leave a Reply