Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Zdrowotne właściwości wełny owczej

Zdrowotne właściwości wełny owczej

Zdrowotne właściwości wełny owczej - czyli czy warto w nią inwestować?

Wełna owcza służy ludzkości od tysięcy lat. Ten cenny surowiec miał wiele zastosowań - nasi przodkowie wykorzystywali runo owiec jako nakrycia chroniące ciało przed zimnem, a także do wykańczania szałasów i legowisk. Wysokie właściwości termoizolacyjne dawały poczucie ciepła i komfortu, dlatego też wełna owcza stała się materiałem, z którego chętnie wykonuje się tekstylia domowe i dywany po dziś dzień. W przeciwieństwie do tkanin syntetycznych, wytwory z owczej wełny są jednak stosunkowo kosztowną alternatywą, wobec czego nie każdy decyduje się na taki zakup. W niniejszym wpisie omawiamy cenne właściwości wełny z runa owiec oraz korzyści wynikające z jej użytkowania.

Właściwości naturalnej wełny

Lanolina - cenny wosk wierzęcy

Nasi przodkowie szybko odkryli niezwykłe właściwości wełny owczej. Za sprawą lanoliny - naturalnego wosku, wytwarzanego przez gruczoły łojowe zwierząt posiadających wełnę, na przykład owiec czy lam, wełna wykorzystywana była w medycynie ludowej. Świeżo ścięte runo owiec służyło do okładania chorych i podrażnionych miejsc. Współcześnie, naturalna wełna oraz lanolina, cenione są przez zwolenników holistycznych metod leczenia. Sama lanolina stanowi związek chemiczny, który chętnie wykorzystywany jest do produkcji kosmetyków dla dzieci oraz dla dorosłych, których wrażliwa cera wymaga specjalnego traktowania. Wykazuje działanie nawilżające i emoliencyjne. Ma zdolność tworzenia trwałych emulsji, dzięki czemu używana jest do produkcji płynów do kąpieli czy płynów do płukania tkanin, które zmiękczają włókna i nadają im wyjątkowej miękkości.

Wełna dla alergików

Wyroby wełniane posiadają właściwości antyalergiczne. We włóknach wełnianych nie osadza się kurz, a wszelkie zanieczyszczenia łatwo wytrzepać bez konieczności prania tkaniny. Wosk zwierzęcy nie dopuszcza też do wnikania zabrudzeń w strukturę wełny. Podstawową jej funkcją jest zabezpieczenie ciała owiec przed otaczającym środowiskiem. Obecność wyżej wspomnianej lanoliny stanowi zatem naturalną barierę ochronną przed bakteriami i roztoczami. Kołdry z owczej wełny czy koce z merynosa to doskonałe tekstylia sypialniane dla osób borykających się z alergiami skórnymi i wziewnymi. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że pojawia się uczulenie kontaktowe na zawartą w wełnie lanolinę, jednak ten przypadek dotyczy niewielkiego odsetka osób. W przypadku pojawienia się świądu lub nadwrażliwości często wystarczy zastosowanie izolującej poszewki na pościel. Wełna merynosa - szczególnego gatunku owiec australijskich - uważana jest z kolei za produkt hipoalergiczny.

W zgodzie z naturą

Ekologiczny aspekt produkcji wełny

Pozyskiwanie wełny to prosty proces, w którym najważniejsza jest dbałość o kondycję i zdrowie owiec. Najlepsze dla zwierząt jest wypasanie na zielonych polanach, w naturalnych, górskich warunkach. Dostępność trawy umożliwia wyżywienie stada owiec, które służą do pozyskiwania wełny, dzięki czemu produkcja może trwać tak długo, jak żyją zwierzęta. W przeciwieństwie do włókien syntetycznych, które wymagają wykorzystania w procesie produkcji nieodnawialnych substancji, a wręcz szkodliwych dla środowiska, jak na przykład ropa, owce stanowią naturalne i ekologiczne źródło surowca. Zwierzętom tym co roku przyrasta nowe runo, dzięki czemu wełna jest jednym z najbardziej zrównoważonych włókien. Strzyżenie owiec następuje raz lub dwa razy w roku, dzięki czemu możemy cieszyć się ekskluzywnymi wyrobami rzemieślniczymi jak:

  • buciki z wełny;

  • koce wełniane;

  • bambosze oraz bamboszki wełniane czy kapcie wełniane;

  • koce góralskie zakopane

... i inne wyroby z wełny owczej. Polski producent kocy wełnianych oferuje produkty najwyższej jakości w przystępnych cenach, które doskonale nadają się do użytku domowego, ale i na prezent dla bliskich. Tanie koce wełniane to idealna propozycja na jesienne chłody, by przykryć się na werandzie i rozkoszować smakiem pysznej herbaty z goździkami.

Termoregulacja

Tekstylia wełniane mają wyjątkową właściwość izolowania od zimna, jednocześnie odprowadzając na zewnątrz wilgoć. Dzięki temu pod wełnianą pościelą czy kocem mamy poczucie wyjątkowego komfortu i suchości. Ciało nie przegrzewa się i nie poci - produkt dostosowuje się do temperatury ciała. Wełna owcza jako wypełnienie poduszek i pościeli dla dzieci, chroni maluchy przed przegrzaniem nawet podczas aktywnego snu.

    Leave a Reply